Infiorescenze

Our light cannabis flowers are the result of a careful selection of the best strains, grown with love and respect for nature. Rich in CBD and with THC levels within legal limits, they offer a unique aromatic experience, with intense fragrances and delicate flavors. Ideal for those seeking relaxation without psychoactive effects, the flowers are 100% natural and perfect for any moment of pause. Discover our selection and let yourself be won over by the best of light cannabis!

Our light cannabis flowers are carefully selected to offer you a natural product, rich in CBD and with legal levels of THC. Grown with respect for nature, these fragrant gems are perfect for those seeking relaxation and well-being without psychoactive effects. Each flower releases intense aromas and delicate flavors, ideal for any time of day. Whether you're an expert or a new enthusiast, our light cannabis flowers will win you over at first sight... and sniff!

Showing 1 to 17 of 17 items
Blue Nightmare • from 3.53€/g Blue Nightmare • from 3.53€/g

Area CBD

Blue Nightmare • from 3.53€/g

1g • 8.50€/g

Balsamic Freshness

THC 0.44% • CBD 11.66%

€8,50

Bubba Kush • from 3.86€/g Bubba Kush • from 3.86€/g

Area CBD

Bubba Kush • from 3.86€/g

1g • 9.50€/g

Earthy Citrus

THC 0.46% • CBD 10.45%

€9,50

Bubblegum • from 3.53€/g Bubblegum • from 3.53€/g

Area CBD

Bubblegum • from 3.53€/g

2g • 8€/g

Nostalgic Sweetness

THC 0.47% • CBD 12.75%

€16,00

Cherry • from 3.53€/g Cherry • from 3.53€/g

Area CBD

Cherry • from 3.53€/g

1g • 8.50€/g

Ripe Cherry

THC 0.42% • CBD 10.27%

€8,50

Deep Candy Indoor • from 7.80€/g Deep Candy Indoor • from 7.80€/g

Fact

Deep Candy Indoor • from 7.80€/g

3g • 8.33€/g

Rich Sweetness

THC 0.37% • CBD 11.81%

€25,00

Gelato • from 3.86€/g Gelato • from 3.86€/g

Area CBD

Gelato • from 3.86€/g

1g • 9.50€/g

Creamy Sweetness

THC 0.34% • CBD 9.19%

€9,50

Harlequin • from 3.20€/g Harlequin • from 3.20€/g

Area CBD

Harlequin • from 3.20€/g

2g • 7€/g

Natural Balance

THC 0.54% • CBD 12.83%

€14,00

Lemon Kush • from 3.20€/g Lemon Kush • from 3.20€/g

Area CBD

Lemon Kush • from 3.20€/g

1g • 7.50€/g

Citrus in Bloom

THC 0.25% • CBD 6.61%

€7,50

Lemon Pie • from 3.86€/g Lemon Pie • from 3.86€/g

Area CBD

Lemon Pie • from 3.86€/g

1g • 9.50€/g

Creamy Lemon

THC 0.40% • CBD 10.60%

€9,50

Sold Out
Mandarine Indoor • from 7.80€/g Mandarine Indoor • from 7.80€/g

Fact

Mandarine Indoor • from 7.80€/g

1g • 10€/g

Sweet Citrus

THC 0.46% • CBD 11.76%

€10,00

Nobile • from 3.20€/g Nobile • from 3.20€/g

Area CBD

Nobile • from 3.20€/g

1g • 7.50€/g

Tuscan Elegance

THC 0.43% • CBD 12.52%

€7,50

Sapphire Kush • from 3.53€/g Sapphire Kush • from 3.53€/g

Area CBD

Sapphire Kush • from 3.53€/g

1g • 8.50€/g

Crystal Freshness

THC 0.33% • CBD 8.62%

€8,50

Tutti Frutti • from 3.53€/g Tutti Frutti • from 3.53€/g

Area CBD

Tutti Frutti • from 3.53€/g

2g • 8€/g

Fruity Explosion

THC 0.52% • CBD 11.98%

€16,00

-50%
Gelato • Limited Stock 2024 Gelato • Limited Stock 2024

Area CBD

Gelato • Limited Stock 2024

5g • 3€/g

Creamy Sweetness

THC 0.24% • CBD 6.72%

€15,00

€30,00

-40%
Kali Joy • Limited Stock 2024 Kali Joy • Limited Stock 2024

Area CBD

Kali Joy • Limited Stock 2024

5g • 3.60€/g

Tropical Freshness

THC 0.30% • CBD 7.72%

€18,00

€30,00

-50%
Peach Kush • Limited Stock 2024 Peach Kush • Limited Stock 2024

Area CBD

Peach Kush • Limited Stock 2024

5g • 2.80€/g

Velvety Freshness

THC 0.39% • CBD 10.10%

€14,00

€28,00

-50%
Tutti Frutti • Limited Stock 2024 Tutti Frutti • Limited Stock 2024

Area CBD

Tutti Frutti • Limited Stock 2024

5g • 2.80€/g

Fruity Explosion

THC 0.37% • CBD 8.31%

€14,00

€28,00